V Zavodu za kulturo Bled so v letu 2024 beležili odlične poslovne rezultate. Ob tem in ob številnih odmevnih prireditvah, ki so jih pripravili pa poudarjajo pomembnost skrbi za objekte v upravljanju zavoda in spodbujanja k spoštovanju kulturne dediščine s primerno predstavitvijo in vzgojo.

Mag. Lea Ferjan, direktorica Zavoda za kulturo Bled ob tem poudarja: »Niso pomembni le rezultati v številkah, pomemben je tudi prispevek k vzgoji in predstavitvi spoštovanja kulturne dediščine in objektov v upravljanju zavoda ter spoštovanje vseh ljudi. Nas, ki živimo v tem prelepem delu Slovenije in vseh, ki prihajajo v občutljivi prostor Bleda, hkrati pa pričakujemo tudi spoštovanje zaposlenih v zavodu. S poštenostjo in korektno opravljenim delom pridobivamo zaupanje partnerjev. S predlogi in idejami ustvarjamo napredek v objektih v upravljanju in posledično v lokalnem okolju. V svoje delo vložimo veliko energije in srčnosti, delamo z veliko mero odgovornosti in stremimo k trajnostnemu odnosu ter razvoju na vseh področjih.«

Število obiskovalcev Blejskega gradu je v letu 2024 sicer naraslo, kar pa ne vpliva na njihovo doživetje, saj je njihov obisk enakomeren tako prek dneva kot skozi posamezne letne čase. Obiskovalcem je vedno na voljo stalna ponudba: muzejski del, grajska tiskarna, vinska klet, restavracija, trgovina s spominki. Tematsko raznovrstni in vsebinsko bogati dogodki v organizaciji zavoda ter priprava razstav v Galeriji Stolp in v sobi nad muzejem dopolnjujejo stalno ponudbo na Blejskem gradu in obiskovalcem omogočajo vpogled v bogato kulturno dediščino in ustvarjalnost raznolikih umetnikov. Občasne razstave so enkratne, blejske in lokalne, saj predstavljajo predvsem ljudi in teme iz lokalnega okolja ter njihovo ustvarjalno pot ter delo, kar je vabljivo za domačine, domače in tuje goste.

Novosti v letu 2024 – od interaktivne razstave do prestižne nagrade

V grajskem stolpu nad Riklijevo sobo je bila odprta Soba eksperimentov, ki je že prve dni navdušila obiskovalce vseh generacij. S Hišo eksperimentov in z dr. Niko Leben so v zavodu pripravili interaktivno razstavo s petimi eksperimenti, katerih zgodbe so vezane na Blejski grad in okolico.

V juniju so se začela restavratorsko konservatorska dela v grajski kapeli na oltarju sv. Petra in lesenem koru (balkonu). Oltar in kor sta se po strokovnih posegih v restavratorski delavnici Kavčič in strokovnim nadzorom odgovorne konservatorke Sabine Ravnikar v grajsko kapelo vrnila v oktobru. S skrbno prenovljeno leseno baročno opremo v grajski kapeli v zavodu ohranjajo stavbno in kulturno dediščino tudi za prihodnje rodove.

Skupaj z Narodnim muzejem Slovenije so se v zavodu intenzivno posvečali pripravam na postavitev nove stalne muzejske zbirke. V letu 2025 je načrtujejo odprtje nove razstave v pritličnem delu muzejske stavbe, v letu 2026 pa se bo nova razstava na ogled tudi v prvem nadstropju.

Blejski grad je na Forumu slovanskih kultur prejel prestižno nagrado Živa za najboljše območje slovanske dediščine. Iz obrazložitve nagrade: »Blejski grad s širšim območjem je izrednega kulturnega pomena in je geografsko ter zgodovinsko edinstven v slovenskem prostoru. Pomeni dediščino neprecenljive vrednosti in naravne lepote, je eden najpomembnejših spomenikov nacionalnega pomena in identiteta turističnega Bleda.
Starodavni grad na beli pečini nad Blejskim jezerom s trdnim obzidjem, za katerim se skrivajo kapela, muzejski prostori, grajska tiskarna in grajska klet ter restavracija, je zaradi skrbne obnove in nege ostal veličasten. Ohranjen je njegov impresiven videz. Z razglednih teras se obiskovalcem odpira čudovit pogled na okolico. Zunanji prostor je prizorišče kulturnih in zgodovinskih dogodkov. Trajnostno skrb za grad uspešno vodijo občinske in državne inštitucije in s tem omogočajo obiskovalcem od blizu in daleč izredno doživetje ob obisku, s čimer izkazujejo skrb za odlično ponudbo na področju kulturnega in trajnostnega turizma.«

Konec leta so uspešno zaključili s tradicionalnim prazničnim programom na Blejskem gradu, tokrat s projektom in razstavo »Zgodba o slovenski potici« ter z adventno dekoracijo.

Nov predstavitveni film o Festivalni dvorani Bled

V Zavodu za kulturo Bled smo v okviru prenove promocije kulturne in kongresne ponudbe posneli nov predstavitveni film Festivalne dvorane Bled in izdali predstavitveno kongresno brošuro o Blejskem gradu in Festivalni dvorani Bled.

Kulturni in kongresni center Bleda stoji na eni najlepših in najprestižnejših blejskih lokacij – v parku in neposredni bližini Blejskega jezera. Film prikazuje tako umeščenost Festivalne dvorane Bled v enkraten blejski prostor kot vpogled v njeno notranjost, ki omogoča organizacijo najrazličnejših, tudi zelo zahtevnih poslovnih in kulturnih prireditev ter dogodkov. Poleg velike dvorane s 484 sedeži so tu še tri manjše dvorane in veliko preddverje. Vse to je nepogrešljivo v ponudbah za celostno izvedbo dogodkov, v predstavitvenem filmu pa so vse te prednosti prikazane s posnetki posameznih dvoran in raznovrstnih prireditev ter prestižnih dogodkov, ki so se v njih že zvrstili v preteklih letih. Od poslovnih, znanstvenih in protokolarnih srečanj ter kulturnih in zabavnih dogodkov, med drugim odmevnega Blejskega strateškega foruma, na katerem se vsako leto srečujejo odločevalci in strokovnjaki iz vse Evrope.

V filmu, ki je nastal v produkciji Zavoda za kulturo Bled, je dinamično zajet utrip kulturnega in kongresnega centra z bogato zgodovino navdihujočih prireditev. Publikacija, ki smo jo v Zavodu za kulturo Bled podnaslovili Poslovni dogodki in druženja z najlepšo kuliso, slikovno in s številnimi podatki predstavlja tako Blejski grad kot Festivalno dvorano.

Blejski grad ostaja ena najbolj zaželenih romantičnih lokacij za poroke

V letu 2024 se je na Blejskem gradu poročilo štiriinštirideset parov, od tega je zakonsko zvezo sklenilo devet parov, od katerega je bila nevesta ali ženin slovenskega rodu.

V okviru RTM (Rad te imam) meseca februarju so lani k sodelovanju na razstavi “Za vedno” povabili štiri ustvarjalce, ki so se s fotografijami in video produkcijo predstavili v galeriji Stolp. Razstava je bila zelo dobro obiskana. V veliko pomoč je tudi parom, ki v obdobju razstave pridejo na ogled poročne lokacije. Zaročenci se tako seznanijo s celotno ponudbo Blejskega gradu.

Vse več parov iz Združenih držav Amerike se vsako leto odloči za sklenitev zveze na Blejskem gradu. V letošnjem letu je bil prav poseben poročni obred para Marianne in Alexa, ki sta si v svoj poročni dan želela vključiti tudi nekaj ameriške tradicije. Ženin je član vojaške mornarice in se je s prijatelji odlično povezal z grajsko srednjeveško skupino, vsi skupaj pa so ustvarili atraktiven nastop. Prav osebni pristop pri pripravi poročnih obredov na Blejskem gradu doda piko na i k pomembnemu življenjskemu dogodku, da je neponovljiv in enkraten za vsak par.

Obisk Blejskega gradu za leto 2024 v številkah

V lanskem letu je Blejski grad obiskalo 146.041 domačih gostov, iz tujine je prišlo na ogled 294.036 gostov. Skupno število 440.077 obiskovalcev predstavlja za 6,8 % povečan obisk v primerjavi z letom 2023.
Blejski grad je obiskalo 58,61 % individualnih gostov, 31,73 % turistov je na ogled prišlo v organiziranih skupinah, 9,66 % obiskovalcev je vnaprej imelo rezervirano mizo v restavraciji.
V tem obdobju je grad obiskalo 33,18 % slovenskih gostov, sledijo gostje iz Združenih držav Amerike (11,43 %), Koreje (11,38 %), Madžarske (6,43 %), Italije (5,34 %), Nemčije (4,95 %), Hrvaške (4,07 %), Združenega kraljestva (3,68 %), Francije (2,99 %), Češke (2,18 %). V zavodu za kulturo Bled skrbijo za stalno promocijo ponudbe Blejskega gradu na razpršenih trgih.

Vir: Zavod za kulturo Bled, foto: Jošt Gantar, Boris Pretnar