V Viteški dvorani na Blejskem gradu je potekala glasbeno-gledališka predstava Fantom iz opere v izvedbi mladostnikov z motnjo avtističnega spektra iz glasbenega centra DO RE MI ter predavanje profesorja Adama Ockelforda iz Londona, ki vodi raziskovalni oddelek za področje avtizem in glasba.
V Sloveniji je po podatkih okoli 20 000 oseb z eno izmed razvojnih motenj avtističnega spektra, ki se kažejo predvsem na področju interakcije in komunikacije. Dogodek je dokaz, da je glasba most. Most za otroke in mladostnike z avtizmom. Po besedah prof. Adama Ockelforda: »Glasba je kot poseben jezik, včasih so besede zelo zahtevne in prav glasba je kot jezik igre s katero lahko pride do interakcije z drugimi ljudmi, lahko se vključujejo, zabavajo v varnem okolju«.

S predstavo Glasbeni center DO RE MI omogoča fantom, da se samostojno predstavijo širši javnosti in izstopijo iz povprečja. Ravnateljica, Nuša Piber nam je zaupala: »Glavna ideja je, da s predstavo ozaveščamo, da se otroci z avtizmom lahko učijo«.

 

Mednarodni dan zavedanja o avtizmu

2. april je mednarodni dan zavedanja o avtizmu, dan ko se spodbuja širšo javnost k boljšemu razumevanju avtizma v družbi ter hkrati poziva voditelje in odločevalce k sistematičnemu in strokovnemu urejanju trenutnega stanja. O tej vseživljenjski razvojni motnji Adam Ockelford pravi »Menim, da morajo ljudje razumeti o avtizmu, da to ni le motnja pač pa sposobnost. Avtistični ljudje imajo pogosto veščine, talente in zanimanja, ki jih mi nimamo«. Glasbena psihologinja Katarina Habe pravi: »So naši učitelji, v tem smislu, da se naučimo gledati drugače. Vsi otroci s posebnimi potrebami nam dajo uvid v druge dimenzije bivanja in včasih opozorijo na tisto, kar je v življenju res pomembno«.