Na Blejskem gradu so v soboto, 22. februarja, slovesno izvedli rez grajske žametovke, potomke najstarejše trte na svetu, ki jo ob pomoči strokovnjakov skrbno negujejo že več kot desetletje.

Cepljenko trte z mariborskega Lenta je leta 2011 mesto Maribor podarilo Bledu ob praznovanju 1000. letnice Blejskega gradu in od takrat naprej potomka odlično uspeva na zgornji grajski terasi. Grajska žametovka je poleg tega posebna etnografska posebnost saj uspeva na nadmorski višini 599 metrov.

Rez vinske trte spada med prva zimsko-pomladna ročna dela v naših vinogradih. Z rezjo vinogradniki uravnavajo obremenitev vinske trte in njeno rast, kar odločilno vpliva na kakovost grozdja in vina, ki ga želijo pridelati. Kot je povedala direktorica Zavoda za kulturo Bled Lea Ferjan grajska trta že vsa leta dobro uspeva. ”Vinogradnik pri rezu s trto prav tako vzpostavi osebni odnos, kar vpliva na uspešnost letine.” Trta, ki kljub težkim razmeram uspeva sredi grajskih zidov je po mnenju blejskega podžupana Iztoka Pesrla, »živi dokaz trdoživosti in je zato vredna vsega spoštovanja«.

Iztok Pesrl, Lea Ferjan in direktor Turizma Bled Blaž Veber so pod vodstvom skrbnika Davorina Slejka iz društva Mladovita ter pod budnim očesom ovtarja iz Malečnika Alojza Jenuša – Slaveka prvi opravili rez. Da je vse teklo po skrbno izdelanem protokolu je skrbel Lojze Ropret, grajski tiskar Uroš Resnik pa je izdelal uradno listino, s katero je Mirko Klinar – Mišon Podgoliški sprejel vlogo ovtarja/čuvaja grajske trte.

mpp, foto: Boris Pretnar