V decembru smo se zopet odpravili na Kupljenik, kjer je kot vsako leto 26. decembra potekalo žegnanje oz. blagoslov konj. Žegnanje konj vsako leto organizirajo Prostovoljno gasilsko društvo Kupljenik in Davorin Bernard. Blagoslov konj pa je na Kupljeniku najbolj obiskan.

Praznik sv. Štefana

Sv. Štefan je bil jeruzalemski diakon, ki so ga zaradi oznanjanja krščanske vere obsodili na smrt s kamenjanjem, za zavetnika konj in živine na splošno pa so ga v srednji in severni Evropi razglasili, ker je nadomestil pogansko božanstvo, ki je indoevropskim ljudstvom varovalo konje ter živino.

Po legendi naj bi sv. Štefan z znamenjem križa ukrotil divjega konja, s čimer je, kot je v Prazničnem letu Slovencev zapisal etnolog Niko Kuret, v očeh ljudstva prevzel zavezništvo nad konji. Blagoslov konj ob njegovem godovanju prvič omenja rokopis iz Triera v Nemčiji iz 10. stoletja, na slovenskih tleh pa je o tem obredu v Nevljah pri Kamniku in na Kranjskem prvi poročal polihistor Janez Vajkard Valvasor.

Včasih so konji v vsakdanjem življenju igrali veliko pomembnejšo vlogo kot danes, saj je konj svojemu lastniku pomenil predvsem preživetje. Zdravje konja je bilo zelo pomembno, zato je ob koncu 18. stoletja nastal običaj, da so za srečo in zdravje prosili Svetega Štefana.

Vsako leto 26.12 na god svetega Šefana, zavetnika domačih živali se pri cerkvi na Kupljeniku zbere veliko ljudi z namenov blagoslova konj. Običaj, ki so ga skozi zgodovino ohranjali domačini in je postal tradicionalen, ter značilen za kraj, zadnje čase ohranja ‘Prostovoljno gasilsko društvo Kupljenik’. Tradicija še vedno privablja veliko okoliških lastnikov konj ter mnoge obiskovalce iz bližnje in daljne okolice.